Trabzon Şehir Turu

0

Trabzon Şehir Turu

Sabah saat 09:30’da Zorlu Grand Hotel önünde misafirlerimizin toplanmasıyla 50.mt yürüyüş mesafesindeki aracımıza yerleşip Trabzon Şehir Turumuza başlıyoruz.

Turumuzda ilk önce;

 

Sümela Manastırı ziyareti için hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saatlik keyifli bir yolculuğun ardından Altındere Milli Parkına varıyoruz. Manastıra ulaşmak için önce Milli Park dolmuşları ile manastır park alanına varıp buradan da 300mt orman içi patika yoldan yolculuğumuza devam edip, patika yolun bitiminde Sümela Manastırı Sosyal alanına varıyoruz. Kısa bir dinlenme molası verip, doğanın ve manzaranın keyfini çıkartıyoruz.

Manastırın su ihtiyacını karşılamak için yapılmış tarihi su kemerlerini görüp, 63 adet kesme taş merdivenlerden çıkarak giriş kapısına varıp, 76 merdivenle inilerek avlu içerisinde bulunan Ana Kaya Kilisesi, Şapeller, Öğrenci Odaları, Kütüphane, Misafirhane, Ayazma ve daha birçok bölümleri ile muhteşem Sümela Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Ziyaret sonrası aynı yolu kullanarak geri dönüyoruz. Önce orman içi patika yol, ardından milli park ulaşım servisi ile Altındere Milli Parkı Sosyal Tesislerine varıyoruz. Burada kısa bir serbest zaman verip sonrasında aracımıza yerleşip Trabzon’a / Derecik Vadisi’ne hareket ediyoruz.

1950 Yılı Şubat ayında bölgedeki aşırı yağan bir yağış sonucu Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluşan Sera Gölü’ne vardığımızda yöresel yiyeceklerin yanı sıra bölgeye has Meşhur Akçaabat Köftesini de tadabileceğiniz restoranımızda öğlen yemek ve serbest zaman molamızın ardından 1238 – 1263 yıllarında Trabzon İmparatorluğu Krallarından 1.Manuel Komnenos tarafından inşa edilmiş Ayasofya Müze / Camii’ne varıyoruz. Geç Bizans dönemi kiliselerinin güzel bir örneği olan bu muhteşem yapı Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethini takiben camiye çevrilmiş ve vakıf eseri olmuştur. Birinci Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane daha sonraları yine cami olarak kullanılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin iş birliği ile restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmış olsa da günümüzde tekrar kısmen bir tadilat görerek cami ve kısmen müze olarak ziyarete sunulmuş olan bu tarihi mekânı ziyaret edip, aracımıza yerleşip Atatürk Köşkü için hareket ediyoruz.

Soğuksu semtinde küçük bir çam koruluğu içinde yer alan 20.yüzyıl döneminin Trabzon’lu bankerlerinden Konstantin Kabayanidis tarafından Batı Rönesans dönemi mimarisi örnek alınarak yazlık olarak inşa ettirilmiş olan bu evi Ata’mızın Trabzon’u 1924, 15 Eylül’deki ilk ziyareti sırasında görüp çok beğenmesiyle birlikte 1930, 27–29 Kasım’daki ikinci gelişinde evi ziyaret etmiş, Ata’mızın 1937 yıllarındaki son Trabzon ziyaretinde ise bu köşkte konuk edilmiştir. 1923’ten sonra hazineye kalan Köşk, Ata’mızın vefatından sonra Trabzon belediyesi tarafından o dönemde kullanılan eşyalarla dekore edilerek Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış olan bu tarihi eseri ziyaret edip, bahçesinde serbest zaman veriyoruz. Gezimizin devamında şehrin panoraması için Boztepe’ye hareket ediyoruz. Burada vereceğimiz serbest zaman içerisinde güzel fotoğraflar çekebilir, manzara ve doğaya karşı semaverde çaylarınızı yudumlayarak günümüzü hafızalarınıza kazıyabilirsiniz.

Personelimizin vereceği hareket saatinde aracımızla buluşup şehir merkezine varıp güzel bir gezimizin ardından başka bir JOYTUR 61 TURİZM gezisinde buluşmak üzere vedalaşarak turumuzu sonlandırıyoruz.

 

Trabzon Şehir Turu Fiyatı :   
 
 • Yetişkin : 700.-TL
 • Çocuk : 690.-TL
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER :
 • Kişi Sayısına göre ulaşım hizmeti,
 • Hizmet Bedeli,
 • KDV.
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER :
 • Öğlen yemeği,
 • Altındere Milli Park ve Sit alanları giriş ücretleri,
 • Sumela Manastırı için  Milli Park Alanından G/D Servis Ücreti,
 • Tüm Müzelerin Giriş Ücretleri,
 • Şahsi Harcamalar,
 • Molalardaki ikram harici alınacak yiyecek ve içecekler,
 • İsteğe bağlı seyahat sigortası
 

Trabzon Şehir Turu Resimleri

Telefon

Gezi programımızla ilgili görüşmek için lütfen aşağıdaki Telefon Numaramızdan iletişime geçiniz.

E-Mail

Gezi programımızla ilgili bilgi almak yada talepleriniz için lütfen aşağıdaki
E-Mail‘imize talebinizi gönderiniz.

Konum

Kemerkaya Mah. Kahramanmaraş Cad. Onbaşı İşhanı, No: 7, Kat: 2/61, Ortahisar/TRabzon – TÜRKİYE